KAR ÜZERİNDE KABLOLU KAYAK
( SNOW CABLE )

Kar Üzerinde Kablolu Kayak her yaşta insanın kolayca öğrenip yapabileceği ve vücudun tüm kaslarını çalıştıran bir spordur. Sporcuları çeken telesiyej sistemi 40X120m lik bir alana kurulmaktadır. Hazırlanan pistte sporculara önce kalkış ve dönüşler öğretilir.
Kablolu kayak sisteminde sporcu eşit hızla çekildiğinden kolaylıkla dengede kalabiliyor ve kısa sürede öğrenebiliyor. Buda yeni başlayanlara başarı hissi yaşatıyor.
Belirli bir alanda yapıldığı için kar yağışının az olduğu zamanlarda bile yapılabiliyor.
Cazibe merkezi olacağı için seyircilerin desteğiyle kayakçılar hünerlerini sergileyerek çok güzel gösteriler olmaktadır. İyi bir aydınlatmayla bu gösteriler gece de yapılabildiğinden kardan hazırlanan rampalardan sporcular taklalar atarak çok güzel hareketler sergiliyorlar ve görsel şovlar olmaktadır.
Sistem için hazırlanan pistin çevresine kurulan kafeler ve büfeler geç saatlere kadar hizmet verebiliyorlar. Ayrıca bu cazibe merkezlerine kurulan seyirci standları yerel ve ulusal reklam verenlerin tercih edecekleri alanlar olmaktadır.
Kablolu kayak ile kayakçının becerisine göre kalkış hızlanma ayarı yapılabilir.
İlk çıkışlarda hızlanma daha düşüktür, normal hıza ulaşana kadar yavaş yavaş hız artırılarak herkesin rahatlıkla çıkışı öğrenmesi ve dönüşleri yapabilmesi sağlanmış olur.
İleri yaşta olanların bile rahat çıkış yapıp eğlendikleri bir cazibe merkezidir.
Karda kablolu kayak sistemi her yaştan insanın yoğun ilgi gösterdiği ve son zamanlarda kayak merkezlerinde yaygınlaşmaya başlayan eğlenceli bir spordur.